• Create Account
Welcome To Body & Mind Training Institute Inc
   KUNG FU TO'A 
Learn Kung Fu TO'A from Master Mostafa Jalilzadeh
We Invite You to Participate in Our Weekly Talk Show
If you really WANT it, you have to LOVE it

You are here You are here: Forum
Guestِ, Welcome
Username Password: Remember me

عمل تنفسی ( کیای )
(1 viewing) (1) Guest
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: عمل تنفسی ( کیای )

عمل تنفسی ( کیای ) 11 years, 8 months ago #1761

با درود خدمت اساتید گرامی و همراهان محترم ،

به فریادی که به هنگام تخلیه نفس انجام میگیرد کیای (KIAI) گفته میشود به طور خلاصه باید گفت که کیای فریادی است که ازناحیه ی داخلی شکم و نزدیک به ناف نشأت می گیرد و همراه با تخلیه نفس می باشد (مانند حالتی که یک اتومبیل را هل می دهیم).

یک کیای درست دارای خصوصیات زیر است :

۱ - ریه و شکم به طور کامل از هوا تخلیه می شود.
۲ - ماهیچه های شکم منقبض شده و در مقابل ضربه دارای آمادگی و مقاومت می شوند
۳ - فریادی که به همراه تخلیه ی هوا می زنیم هیچگونه تأثیر منفی و خراشی به حنجره و گلو وارد نمی کند.

باید به خاطر داشت که به طور کلی اهدافی که از کیای مد نظر است به شرح ذیل می باشد:

الف - ایجاد ترس و دلهره در حریف
ب - ایجاد روحیه و اعتماد به نفس در خود
ج - آمادگی بدن برای دریافت ضربات احتمالی با آسیب و درد کمتر
د - تقویت تکنیک اجرا شده

در پایان توجه به این تذکر لازم است که کیای به عنوان یک تکنیک محسوب نمی شود بلکه فریادی است که دقیقا همزمان با اجرای تکنیک و با خصوصیاتی که ذکر شد اجرا می گردد. و کیای کشیدن زودتر و دیرتر، یعنی قبل و بعد از تکنیک صحیح نیست و خاصیتی ندارد.
The following user(s) said Thank You: Jamshid, Assar, pedram, وحيدرسولي, Iradj Teymouraz, حمید بروجنی

باسخ‌به: کیا در ورزش رزمی برای چه استفاده میشود؟ 11 years, 8 months ago #1764

• Nasim
  • Junior Boarder
گویا در lمبارزات توآ کیهاپ نداریم درست است؟
من چون از تکواندو سراغ توآ رفتم یکبار حواسم نبود و طبق عادت کیهاپ کشیدم و استاد گفتن در مبارزه خطا محسوب میشه
راه جهان یکی است؛ و آن راستی است.
کورش کبیر
The following user(s) said Thank You: Assar, حمید بروجنی

باسخ‌به: کیا در ورزش رزمی برای چه استفاده میشود؟ 11 years, 8 months ago #1766

• Assar
  • Administrator
همراه نسیم، دکتر وثوقی در مورد نحوه تنفس شرح دادند و مزایای ان البته تا در مورد اصول تنفسی به طور صحیح نیاموزیم نمیتوانیم به تنفس های توا بپردازیم، با تشکر از توجه شما. پایدار باشد
دگر مرد رهي ميان خون بايد رفت
از پاي فتاده سرنگون بايد رفت
تو پاي به ره بنه دگر هيچ مپرس
خود راه بگويدت كه چون بايد رفت
Last Edit: 11 years, 8 months ago by Assar.
The following user(s) said Thank You: Nasim, حمید بروجنی

باسخ‌به: کیا در ورزش رزمی برای چه استفاده میشود؟ 11 years, 8 months ago #1767

• Nasim
  • Junior Boarder
درود و با سپاس از شما استاد عصار؛
در تکواندو کیهاپ همراه با خارج کردن صدا بود میگفتم "هیی" یا "پچو" که گویا این در مایانا خطاست.نحوه ی تنفس ؛بدان معناست که ما لزوما از کیهاپ استفاده می کنیم چه با خارج کردن صدا مثل هایس یا بدون اون و صرفا تنفس شدید و شکمی؟؟؟
(ببخشید اگر کمی گیج میشم و قاطی میکنم مبتدی هستم واز اساتید گرانقدر نپرسیم چه کنیم...)
راه جهان یکی است؛ و آن راستی است.
کورش کبیر
The following user(s) said Thank You: نیماامین, حمید بروجنی

باسخ‌به: کیا در ورزش رزمی برای چه استفاده میشود؟ 11 years, 8 months ago #1779

• Jamshid
  • Platinum Boarder
درود بر همه دوستان و همراهان استاد وثوقی دقیقا موضوع را توضیح دادند و فقط بنده مایلم اضافه کنم که عمل تنفسی و فریاد همراه آن در هماهنگی با رشته رزمی و فرهنگ کشوری است که تکوین و پیدایش آن رشته رزمی در آنجا بوده است . پس در هر یک از هنرهای رزمی ممکن است این فریاد یا عمل تنفسی چه در هنگام مبارزه و چه در هنگام اجرای تکنیکها متفاوت باشد . کی آی (کیای) یک کلمه ژاپنی است و از ترکیب کی (به معنای انرژی حیات و انرژی جهان) و آی ( به معنای هارمونی و هماهنگی) درست شده است و در رشته های رزمی که از کشور ژاپن منشا می گیرند استفاده می شود و فلسفه استفاده آن را دکتر وثوقی عزیز فرمودند . در تکواندو طبق فرهنگ کره کلمه دیگری استفاده می شود و در هنر های رزمی چینی هم از کلمه دیگری استفاده می شود. در کونگ فو توآ معمولا کیای نمی گوییم اما فکر نمی کنم که قدغن باشد . باید توجه کنیم که مهم نیست که چه کلمه ای استفاده می شود بلکه این کلمه باید خاصیت تخلیه هوا از ریه و متعاقبا انقباض عضلات شکم را در حداقل زمان داشته باشد . اما اگر دقت کنید برای تخلیه کامل هوا ایجاد حرف ه (اچ به انگلیسی) کافی است و می ماند ایجاد انقباض که به سادگی با کفتن یا (یع) ایجاد می شود پس می شود هی یا که منظور ما حاصل می شود و در ضمن به فریادی سهمگین شبیه می شود که در روحیه حریف اثر گذار است . فراموش نکنیم که در برخی رشته های رزمی مبارزه در سکوت انجام می شود و کمتر های و هوی دارند و بیشتر در حالت ذن دینامیک و خلسه مبارزه فرو می روند و کلا ارتبطشان از محیط و سرو صدای آن قطع می شود و کار خودشان را می کنند و هیچ صدایی بر آ نها اثر ندارد .
The following user(s) said Thank You: farshad vosoughi, Assar, حمید بروجنی

باسخ‌به: کیا در ورزش رزمی برای چه استفاده میشود؟ 11 years, 8 months ago #1782

دوستان، من هم خواستم اشاره اي به موضوع كيا و در حقيقت توليد صدا در ورزشهاي رزمي داشته باشم.
ما در كونگ فو توا به ان عمل تنفسي مي گوییم. همانطور كه دوستان اشاره كردند يك رزمي كار بهره هاي متعددي از اين عمل بدست مي اورد كه من تكرار نمي كنم. ولي به نظر من انجام عمل تنفسي سي درصد كيفيت تكنيك را در بيننده بالا ميبرد در حاليكه شخص انجام دهنده از روحيه و قدرت بيشتري نيز بهره مند خواهد شد. روي اين اصل عمل تنفسي يكي از اركان مهم در توا است كه بايد راعايت شود. مسئله دیگری كه در اين رابطه بايد عنوان كنم اينه كه عمل تنفسي در شرايط مختلف مي تواند كاربردهاي مختلفي داشته باشد يعني صرفاً توليد صدا يا تازه كردن هواي داخل ريه ها نيست. در بعضي مواقع مي تونه يك نام و يا اعلام وضعيتي باشد. بعضي اوقات نشان و يا نشان دهنده موضوعي باشد كه با تركيب عملي در مورد خاصي انجام مي شود. با سپاس
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.14 seconds